Mölkky Oyun kuralları

Mölkky tüm aile için olan Açıkhava- fırlatma oyunudur. Her atışta ulaşılan puanlar hesaplanıp not alınıyor. 3 yaşından küçük çocuklar için uygun değildir.

İçerik:

12 Labut (1 den 12 ye kadar numaralanmış), Mölkky (Fırlatma sopası), Oyun kuralı.

Oyun hazırlığı:

Kukalar atış noktasından 3-4 metre uzakta birbirlerine çok yakın bir küme şeklinde sıralanıyor (resme bakınız). İlk turda oyun sırası kurayla çekiliyor, daha sonraki turlarda sıra bir önceki turun puan sonuçlarına göre belirleniyor, en düşük puan sırasına göre devam ediyor. Her oyuncu oyun sırasında kendi puanlarını topluyor ve not alıyor, oyun bitimine de bakınız.

Oyun:

Sırada olan oyuncu Mölkkyyi alııyor ve oldukça fazla Labutu atarak isabet ettirmeye çalışıyor. Mölkky elinin içine alınıp sonra atılıyor, yani el her zaman atışta Mölkkynin altında olmalı.

Devrilen Labutlar:

Başka bir labuta ya da Mölkkye yaslanmış olan labut devrilmiş sayılmaz. Atıştan sonra devrilmiş olan Labutlar oldukları yerde tekrar ayağı kaldırılıyor.

Atışın hesaplanması:

Bir tane labut düşerse, o zaman atışın puanı o labutun üzerindeki puandır. Birden fazla labut düşerse, o zaman düşen labut sayısınca o atışa puan verilir.

 Oyun bitimi:

Üst üste 3 turda da bir oyuncu puan alamıyorsa oyundan çıkıyor ve puanları hesaplayan oluyor. Oyun 50 tam puanı ilk alan oyuncuyla bitiyor. Puan 50 den fazla ise, o oyuncu tekrar 25 Puana düşüyor.